Juniorverksamheten i andra schackklubbar

Vi anser att vårt träningskoncept kommer ge den bästa juniorverksamheten i Stockholm och kanske till och med i Sverige. Vi har så stor erfarenhet av juniorträning så vi kan bedöma detta;

men här kommer en lista med andra klubbar som Ni kan vända Er till om vår schackklubb av någon anledning inte passar Er.

 

KLUBB        ADRESS

  1. Albatross Montessori         Vasavägen 74, 181 41 Lidingö
  2. Alzahraa Academis Chess Club
  3. Arlanda Gymnasiets SK
  4. Bollmora SK Pluggvägen 6, 135 46 Tyresö
  5. Albatross Montessori         Vasavägen 74, 181 41 Lidingö
  6. Alzahraa Academis Chess Club
  7. Arlanda Gymnasiets SK
  8. Bollmora SK Pluggvägen 6, 135 46 Tyresö
  9. Botkyrka SK
  10. Bredbyskolans Skol SK
  11. Bredängsskolans SK
  12. Bro SK
  13. Bussenhusskolans Skol SK
  14. Caissa SK
  15. Capablanca Sällskapet
  16. Checkmates Vittra Rösjötorp
  17. Danderyd SK
  18. Delectus        Frejgården, 195 53 Frejgatan 20, Märsta
  19. Djurö Schack
  20. Essgymnasiets SK
  21. Essingeskolans SK
  22. Farsta SK      Folkets Hus i Rågsved
  23. Haninge SK  Brandbergen på Lejonets Gata 350
  24. Husby SK
  25. Hässelby SK Folkets Hus, Riddersviksvägen 159
  26. Järfälla SS    ”Grottan”, Fotbollvägen 41 strax intill Viksjö Centrum (med p-platser) väster om
  27. Jakobsberg
  28. Kristallens SK                    Katarina Södra Skola, 119 36 Stockholm
  29. Kungstornet
  30. Maria SS
  31. Mälaröarnas Schacksällskap                   Ekerö bibliotek, 178 30 Ekerö
  32. Nacka SK
  33. Nordiska Schackskolan The Chess Club
  34. Norra Real Chess Club
  35. Norra Real Chess Club
  36. NTIG SK      Gamla Enhörnavägen 4, 151 52 Södertälje
  37. Nynäshamn SK                  Nynäsvägen 7, 149 50 Nynäshamn
  38. Nynäshamns Ungdomsschack                 c/o Stockholms SF, Hornsg 82, 118 21 Stockholm
  39. Orminge SK
  40. Passanten SK
  41. Pegasus SK   Upplandsgatan 4, 111 23 Stockholm
  42. Remisällskapet
  43. RHS-gymnasiets SK
  44. Rockaden SK Sthm            Riksdalervägen 2, 129 32 Hägersten
  45. Saltsjöbadens SK
  46. Schackmästarna
  47. Schackugglorna
  48. SK 4springare                    Jakobsbergsgatan 29, 111 44 Stockholm
  49. SK Pjäsen     Läckövägen 31, c/o Gustavssn, 121 50 JOHANNESHOV
  50. SK S:T Erik
  51. SK Schack Matt                 Erik Dahlbergs väg 9, 152 40 Södertälje
  52. SK Team Viking
  53. SK Tornet
  54. SK Törnskogen
  55. Sollentuna SK                    Kista Träff, 164 42 164 42 Kista
  56. Solna SS       Emmylundsvägen 12, 171 72 Solna
  57. SS 4 Springare                   Murkelvägen 133, 184 34 ÅKERSBERGA
  58. Stockholms SS                   Ringvägen 9 C, 118 23 Stockholm
  59. Stora Vika SK                    c/o Westerholm, Djursnäs 71, 148 92 Ösmo
  60. StorStockholms SA            Hornsgatan 82, 118 21 Stockholm
  61. Södertälje SS                      Ekensbergsgatan 15, 152 43 Södertälje
  62. Södra SASS  Ringvägen 9 C, 118 23 Stockholm
  63. Tallbacksskolan SK
  64. Tallkrogens Skolschackklubb
  65. Trojanska Hästen               Klövervallsvägen 81, 187 52 Täby
  66. Tuna skola
  67. Täby SK       Marknadsv.19, 183 64 Täby
  68. UpplandsVäsby SK            Solbergsv. 20 194 53 Uppl.-Väsby
  69. Uppsala Musikklasser
  70. Vallentuna SK                    Hammarbacksskolan, Ekebyvägen, Vallentuna
  71. Wasa SK       Matteusskolan, Vanadisvägen 16, 113 46 Stockholm
  72. Westermalms SK
  73. von Bahrs skola SK
  74. Västergårdens SK
  75. Västerledsskolan
  76. Västra Stenhagenskolans SK
  77. Åkersberga SK                   Margaretelundsvägen
  78. Östervåla skola
  79. Östra Reals SS
  80. Botkyrka SK
  81. Bredbyskolans Skol SK
  82. Bredängsskolans SK
  83. Bro SK
  84. Bussenhusskolans Skol SK
  85. Caissa SK
  86. Capablanca Sällskapet
  87. Checkmates Vittra Rösjötorp
  88. Danderyd SK
  89. Delectus        Frejgården, 195 53 Frejgatan 20, Märsta
  90. Djurö Schack
  91. Essgymnasiets SK
  92. Essingeskolans SK
  93. Farsta SK      Folkets Hus i Rågsved
  94. Haninge SK  Brandbergen på Lejonets Gata 350
  95. Husby SK
  96. Hässelby SK Folkets Hus, Riddersviksvägen 159
  97. Järfälla SS    ”Grottan”, Fotbollvägen 41 strax intill Viksjö Centrum (med p-platser) väster om Jakobsberg
  98. Kristallens SK                    Katarina Södra Skola, 119 36 Stockholm
  99. Kungstornet
  100. Maria SS
  101. Mälaröarnas Schacksällskap                   Ekerö bibliotek, 178 30 Ekerö
  102. Nacka SK
  103. Nordiska Schackskolan The Chess Club
  104. Norra Real Chess Club
  105. Norra Real Chess Club
  106. NTIG SK      Gamla Enhörnavägen 4, 151 52 Södertälje
  107. Nynäshamn SK                  Nynäsvägen 7, 149 50 Nynäshamn
  108. Nynäshamns Ungdomsschack                 c/o Stockholms SF, Hornsg 82, 118 21 Stockholm
  109. Orminge SK
  110. Passanten SK
  111. Pegasus SK   Upplandsgatan 4, 111 23 Stockholm
  112. Remisällskapet
  113. RHS-gymnasiets SK
  114. Rockaden SK Sthm            Riksdalervägen 2, 129 32 Hägersten
  115. Saltsjöbadens SK
  116. Schackmästarna
  117. Schackugglorna
  118. SK 4springare                    Jakobsbergsgatan 29, 111 44 Stockholm
  119. SK Pjäsen     Läckövägen 31, c/o Gustavssn, 121 50 JOHANNESHOV
  120. SK S:T Erik
  121. SK Schack Matt                 Erik Dahlbergs väg 9, 152 40 Södertälje
  122. SK Team Viking
  123. SK Tornet
  124. SK Törnskogen
  125. Sollentuna SK                    Kista Träff, 164 42 164 42 Kista
  126. Solna SS       Emmylundsvägen 12, 171 72 Solna
  127. SS 4 Springare                   Murkelvägen 133, 184 34 ÅKERSBERGA
  128. Stockholms SS                   Ringvägen 9 C, 118 23 Stockholm
  129. Stora Vika SK                    c/o Westerholm, Djursnäs 71, 148 92 Ösmo
  130. StorStockholms SA            Hornsgatan 82, 118 21 Stockholm
  131. Södertälje SS                      Ekensbergsgatan 15, 152 43 Södertälje
  132. Södra SASS  Ringvägen 9 C, 118 23 Stockholm
  133. Tallbacksskolan SK
  134. Tallkrogens Skolschackklubb
  135. Trojanska Hästen               Klövervallsvägen 81, 187 52 Täby
  136. Tuna skola
  137. Täby SK       Marknadsv.19, 183 64 Täby
  138. UpplandsVäsby SK            Solbergsv. 20 194 53 Uppl.-Väsby
  139. Uppsala Musikklasser
  140. Vallentuna SK                    Hammarbacksskolan, Ekebyvägen, Vallentuna
  141. Wasa SK       Matteusskolan, Vanadisvägen 16, 113 46 Stockholm
  142. Westermalms SK
  143. von Bahrs skola SK
  144. Västergårdens SK
  145. Västerledsskolan
  146. Västra Stenhagenskolans SK
  147. Åkersberga SK                   Margaretelundsvägen
  148. Östervåla skola
  149. Östra Reals SS