Rilton

Foto Fransisco Martinez

Foto Fransisco Martinez

 

Årets vinnare i Rilton Cup Krasenkow 2013/14

 

Lokalen före rond Foto Fransisco Martinez

Lokalen före rond Foto Fransisco Martinez

Rilton Cup är Sveriges största och mest kända, årligen återkommande internationella schacktävling. Tävlingen initierades med en donation av doktor Tore Rilton och sedan 1985 är tävlingen ekonomiskt säkrad genom hans testamente. Vandringspriset, donerat av Skandinaviska Enskilda Banken, är en Riltonmedalj i äkta guld. Tävlingen har genom åren haft en mycket stor betydelse för svenska juniorer. I år ingår Riltonturneringarna som en del av 100-årsfirandet av att Stockholm stad genomförde OS 1912,
 http://arenastockholm2012.se Alla Riltondeltagare som deltar vid de avslutande prisutdelningarna kommer därför att få en kopia av den medalj som de olympiska medaljörerna fick 1912. Stockholms Schackförbund hälsar alla välkomna till årets Rilton Cup!
Spelplats: Clarion Hotel Stockholm, Ringvägen 98, Stockholm. T-bana Skanstull, gröna linjen.
Rondstart: Rilton Cup och Rilton Elo: Första ronden startar den 27 december. Personlig anmälan senast kl 14:00. Alla ronder utom den sista börjar kl 15:00. Sista ronden spelas den 5 januari kl 12:00.
Nyårsafton inget turneringsspel. Rilton Cup och Rilton Elo är Elo-registrerade.

Spelsystem: 9 ronder FIDE-Schweizer i Cup och Elo. 7 ronder FIDE-Schweizer i Open. Betänketid: 40 drag på 90 minuter, därefter 30 minuter för resten av partiet och dessutom 30 sekunders tillägg per drag från drag 1. Gäller samtliga turneringar.

Anmälan: Anmälan och betalning görs senast den 14 december till Stockholms Schackförbund.  Vid anmälan anges namn, adress, födelsedatum, klubb, FIDE-ID, Elo-tal och nationell rating samt e-postadress och telefonnummer där du kan nås under tävlingen. De 250 först anmälda spelarna garanteras plats i tävlingen.
 Startavgiften betalas på plusgiro 25 79 58-9 eller bankgiro 822-1301.  
Under Riltonturneringarna är det möjligt att boka rum på Clarion Hotel Stockholm på http://www.clarionstockholm.com/hotell
Bokning sker via Stockholms Schackförbund. Pris per natt inklusive frukostbuffé är för enkelrum 695 kronor och för dubbelrum 850 kronor.
Rilton Cup

Öppen för spelare med Elo-tal lika med eller över 2200 eller ett nationellt tal motsvarande 2200 eller högre. Lägre rankade spelare kan få dispens. Ansökan lämnas in senast den 15 november.
Juniorer kommer att prioriteras.
Startavgifter: Startavgift 900 kronor, FM 500 kronor. GM och IM ingen startavgift.
Spelare födda 1992 eller senare 450 kronor.
Huvudpriser: 1:a 20 000 2:a 15 000 3:e 12 000 4:e 10 000 5:e 8 000 6:e 6 000 7:e 5 000
8:e 4 000 9:e 3 000 10:e 3 000.
Ratingpriser 3 000, 2 000 och 1 000 kronor per ratinggrupp. GM och IM spelar ej om ratingpriser.
Rilton Elo

Öppen för spelare där det nationella ratingtalet och det eventuella Elo-talet är mindre än 2200.
Startavgifter: Startavgift 700 kronor. Spelare födda 1992 eller senare 350 kronor.
Huvudpriser: 1:a 7 000 2:a 5 000 3:e 3 000 4:e 2 000 5:e 1 000 6:e 1 000 kronor.
Ratingpriser: 3 000, 2 000 och 1 000 kronor per ratinggrupp.
Rilton Open Öppen för nordiska spelare med ett nationellt tal mindre än 1800 (LASK).
Rondstart: Första ronden startar den 28 december klockan 15:00. Personlig anmälan senast klockan 14:00.
Nyårsafton inget turneringsspel. Sista ronden spelas den 4 januari 2012 klockan 15:00.
Startavgifter: Startavgift 500 kronor. Spelare födda 1992 eller senare 250 kronor.
Huvudpriser: 1:a 5 000 2:a 3 000 3:e 2 000 4:e 1 000 5:e 1 000 kronor.
Ratingpriser: 2 000, 1 000 och 500 kronor per ratinggrupp.

I Riltonturneringarna delas varken huvud- eller ratingpriser. Alla startavgifter och priser är angivna i SEK.
De högst rankade spelarna deltar ej i ratinggrupperna. Gäller samtliga turneringar.
Stockholms Schackförbund
Riltonkommittén
Hornsgatan 82, 118 21 Stockholm
Tel: 08-669 36 54, 0736-13 19 73, Fax: 08-669 64 44,
E-post: stockholms.schackfrbund@telia.com Hemsida: www.rilton.se 

 

Rilton Cup 2014/2015

Senast uppdaterad05.01.2015 17:09:54, Creator/Last Upload: stockholms schackförbund

Val av turnering Rilton Cup, Rilton Elo, Rilton 1800, Rilton 1600
Länkar Turneringens officiella hemsida, Link tournament to the tournament calendar
Val av parametrar visa turneringsinfomation, dölj flaggor
Overview for groups 1, 2, 3, N
Listor Startlista, Startlista, alfabetisk, Nations-, Parti och Titelstatistik, Spelschema
Korstabell efter 9 ronder, Korstabell, efter startnummer
Bordsresultat Rd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , ej inlottad
Ställning efter Rd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel/Skriv ut Skriv ut listan, Exportera till Excel (.xls), Exportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF

Startlista

Nr. Namn Fide-ID Nation Rating RatingI RatingN Gr
1 GM Smirin Ilia 2801990 ISR 2644 2644 0 N
2 GM Hammer Jon Ludvig 1503707 NOR 2640 2640 0 N
3 GM Romanov Evgeny 4148843 RUS 2638 2638 0 N
4 GM Goganov Aleksey 24109959 RUS 2615 2615 0 N
5 GM Krasenkow Michal 1113100 POL 2614 2614 0 N
6 GM Roiz Michael 2804158 ISR 2592 2592 0 N
7 GM Shimanov Aleksandr 4198603 RUS 2591 2591 0 N
8 GM Turov Maxim 4120086 RUS 2591 2591 0 N
9 GM Grandelius Nils 1710400 SWE 2581 2581 2626 N
10 GM Mikhalevski Victor 2801914 ISR 2571 2571 0 N
11 GM Ivanov Sergey 4101375 RUS 2559 2559 0 N
12 GM Tikkanen Hans 1706446 SWE 2551 2551 2620 N
13 GM Hillarp Persson Tiger 1700812 SWE 2544 2544 2621 N
14 GM Blomqvist Erik 1709437 SWE 2525 2525 2593 N
15 GM Cramling Pia 1700030 SWE 2518 2518 2573 N
16 IM Urkedal Frode 1506102 NOR 2517 2517 2517 N
17 IM Tari Aryan 1510045 NOR 2485 2485 0 N
18 IM Smith Axel 1707930 SWE 2479 2479 2546 N
19 GM Semcesen Daniel 1706993 SWE 2471 2471 2472 N
20 IM Bekker-Jensen Simon 1403613 DEN 2459 2459 0 N
21 GM Åkesson Ralf 1700120 SWE 2457 2457 2500 N
22 IM Hagen Andreas Skytte 1407341 DEN 2430 2430 0 N
23 IM Sjödahl Pontus 1700537 SWE 2421 2421 2457 N
24 IM Turova Irina 4120876 RUS 2421 2421 0 N
25 IM Bellia Fabrizio 800511 ITA 2420 2420 0 N
26 FM Vandenbussche Thibaut 204412 BEL 2418 2418 0 1
27 FM Habu Yoshiharu 7000537 JPN 2415 2415 0 1
28 IM Westerberg Jonathan 1701754 SWE 2411 2411 2482 N
29 IM Wallace John-Paul 3200957 AUS 2404 2404 0 N
30 FM Martynov Pavel 4122186 RUS 2400 2400 0 1
31 IM Johansson Linus 1711113 SWE 2391 2391 2473 N
32 GM Bellon Juan 2200031 ESP 2381 2381 0 N
33 FM Hedman Erik 1702351 SWE 2375 2375 2424 1
34 IM Jere Daniel 8700249 ZAM 2370 2370 0 N
35 FM Lokander Martin 1709569 SWE 2365 2365 2395 1
36 FM Sagit Rauan 1708376 SWE 2357 2357 2405 1
37 FM Luukkonen Tommi 501808 FIN 2334 2334 0 1
38 FM Lindgren Philip 1713230 SWE 2332 2332 2440 1
39 FM Couso Luis 1702920 SWE 2328 2328 2331 1
40 IM Furhoff Johan 1701797 SWE 2321 2321 2346 N
41 FM Percivaldi Martin 1508148 DEN 2319 2319 2248 1
42 FM Cederstam Barsk Carl 1713329 SWE 2317 2317 2392 1
43 Larssson Anders 1712128 SWE 2304 2304 2372 1
44 FM Ölund Joar 1714848 SWE 2291 2291 2336 1
45 FM Dragicevic Drazen 1707922 SWE 2289 2289 2322 1
46 IM Gagarin Vasilij 4103610 RUS 2289 2289 0 N
47 Nielsen Rógvi Egilstoft 7200447 FAI 2284 2284 0 1
48 Wikner Arvid 1702262 SWE 2281 2281 2301 1
49 FM Pettersson Anders 1709771 SWE 2280 2280 2319 1
50 FM Kvisvik Brede 1502999 NOR 2275 2275 0 1
51 Lissäng Christopher 1709615 SWE 2273 2273 2294 2
52 FM Henriksson Johan 1703560 SWE 2267 2267 2316 2
53 FM Bergström Rolf 1702386 SWE 2262 2262 2342 2
54 Engström Kaj 1701134 SWE 2261 2261 2298 2
55 FM Tomov Georgi 2908964 BUL 2257 2257 0 2
56 Sarandos Vasilios 4203542 GRE 2245 2245 2150 2
57 Rydström Tom 1714830 SWE 2243 2243 2268 2
58 Thingstad Even 1506439 NOR 2243 2243 0 2
59 Johansson Gunnar 1703501 SWE 2231 2231 2286 2
60 Nielsen Høgni Egilstoft 7200404 FAI 2226 2226 0 2
61 FM Ertan Can 6306330 TUR 2224 2224 2283 2
62 Merkesvik Sondre 1514350 NOR 2218 2218 0 2
63 Eriksson Jörgen 1701967 SWE 2211 2211 2283 2
64 FM Hammar Bengt 1700391 SWE 2211 2211 2230 2
65 Adler Bo 1702149 SWE 2210 2210 2260 2
66 Gajic Mladen 1709178 SWE 2210 2210 2243 2
67 Szente Varga Fruzsina 712264 HUN 2202 2202 0 2
68 FM Thompson Ian 405205 ENG 2195 2195 0 3
69 Örndahl Markus 1709135 SWE 2188 2188 2256 3
70 Norlin Egor 1713973 SWE 2186 2186 2164 3
71 Ask Josef 1704583 SWE 2181 2181 2243 3
72 Kumar Rahul 5010969 IND 2169 2169 2225 3
73 Mikalsen Erlend 1507338 NOR 2164 2164 0 3
74 FM Näslund Mikael 1708260 SWE 2150 2150 2222 3
75 Jonsson Emil 1712268 SWE 2132 2132 2242 3
76 Evertsson Lennart 1705156 SWE 2130 2130 2204 3
77 Vistisen Lars 1404598 DEN 2129 2129 0 3
78 Lindbergh Theodor 1716956 SWE 2128 2128 2237 3
79 Haug Johannes 1509268 NOR 2121 2121 0 3
80 Kassani Sam 1709089 SWE 2086 2086 2248 3
81 CM Cafaro Luca 859818 ITA 2054 2054 0 3
82 Liedbeck Patrik 1718975 SWE 2016 2016 2090 3
83 Bit-Narva David 24128856 SWE 1996 1996 1937 3
84 Berglind Axel 1720228 SWE 1972 1972 1938 3
85 Svorono Gabriel 1715623 SWE 1884 1884 1948 3

 

Rilton Elo 2014/2015

Arrangör(er) Stockholms Chess Federation (IO Jonas Sandbom )
Nation Sweden ( SWE )
Turneringsledare IO/IA Jonas Sandbom (1712551)
Huvuddomare FA Jan Wikander (1720635)
Domare IA Jonas Sandbom (1712551), IA Gunnar Wahlberg (1715127), FA Ted Jennings (2507188), Jan Peter Palmblad (1705512), Per Brodén (1713922)
Bedenkzeit 40 moves in 90 minutes, followed by 30 minutes for the rest of the game, with an increment of 30 sec
Spelplats Stockholm ( Clarion Hotel)
Datum 2014/12/27 till 2015/01/05
Rating-Ø 1885
Lottningsprogram Swiss-Manager av Heinz HerzogSwiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad06.01.2015 19:18:44, Creator/Last Upload: stockholms schackförbund

Val av turnering Rilton Cup, Rilton Elo, Rilton 1800, Rilton 1600
Länkar Turneringens officiella hemsida, Link tournament to the tournament calendar
Val av parametrar dölj turneringsinformation, dölj flaggor
Overview for groups 1, 2, 3, 4, 5, N
Listor Startlista, Startlista, alfabetisk, Nations-, Parti och Titelstatistik, Spelschema
Korstabell efter 9 ronder, Korstabell, efter startnummer
Bordsresultat Rd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , ej inlottad
Ställning efter Rd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel/Skriv ut Skriv ut listan, Exportera till Excel (.xls), Exportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF

Startlista

Nr. Namn Fide-ID Nation Rating RatingI RatingN Gr Klubb
1 Tuomainen Felix 1720813 SWE 2188 1939 2188 N SK Rockaden
2 Danielsson Robert 1711490 SWE 2161 2111 2161 N SK Passanten
3 Halleröd Ralph 357286 SWE 2132 2100 2132 N Wasa SK
4 Eriksen Magnus 1509764 NOR 2129 2129 0 N
5 FM Eriksson Bo HT 1702777 SWE 2128 2128 2060 N Eskilstuna SK
6 Azizi Haroon 1705687 SWE 2120 2089 2120 N Kungstornet
7 Mattsson Michael 1708961 SWE 2119 2119 2098 N Schack 64 Haparanda
8 Magnussen Helge 24632651 GER 2116 2116 0 N SK Rockaden Umeå
9 Owen Jansson Anders 1703277 SWE 2109 2109 2098 N Kungstornet
10 Wengler Jörg 4666100 GER 2100 2100 2042 N FC Bayern München
11 Eriksson Lennarth 1707736 SWE 2099 2049 2099 1 Hässelby SK
12 Arovén Mikael 1709534 SWE 2097 2097 2090 1 Kungstornet
13 Kalaitzoglou Panayotis 4205324 GRE 2093 2093 0 1
14 WIM Krasenkova Ilena 4119037 POL 2090 2090 0 1
15 Sjöholm Emil 1720449 SWE 2079 2062 2079 1 Wasa SK
16 Carlsten Peter 1705067 SWE 2078 2078 2078 1 Stockholms SS
17 Isaksson Per 1707035 SWE 2076 2076 2048 1 Kungstornet
18 Todorovic Zoran 915769 SRB 2059 2059 2037 1 SK Rockaden
19 Larsson Fredrik 1715267 SWE 2055 2055 2024 1 Ervalla SS
20 Wisdahl Peter 1714023 SWE 2044 2044 2001 1 Farsta SK
21 Alfven Jörgen 1715950 SWE 2040 1968 2040 1 Jönköping-Huskvarna SK
22 Korning Peter 1723332 SWE 2037 2037 2020 1 Hedemora SS
23 Ulvnes Roar 1507907 NOR 2034 2034 0 1
24 Jakenberg Jussi 1710931 SWE 2032 2026 2032 1 Sollentuna SK
25 Alquist Erik 1707701 SWE 2029 2004 2029 1 SödraSASS
26 Bengtsson Jessica 1711083 SWE 2029 1967 2029 1 SS Manhem
27 Sjödin Bengt 1702483 SWE 2018 2018 1996 1 Stockholms SS
28 Ålgars Olle 1702513 SWE 2006 1967 2006 1 Täby SK
29 Pantzar Milton 1721003 SWE 2004 1965 2004 1 Täby SK
30 WFM Horn Emilia 1705385 SWE 1995 1995 1935 2 Trojanska Hästen
31 Nyström Ragnar 1705229 SWE 1992 1992 1899 2 Wasa SK
32 Ländin Bo 1705261 SWE 1991 1991 1895 2 Täby SK
33 Rånby Hans 1710311 SWE 1986 1893 1986 2 Wasa SK
34 Nilsson Christer 1709631 SWE 1981 1981 1928 2 Stockholms SS
35 Wedin Svante 1711989 SWE 1979 1979 1934 2 Tyresö SK
36 Risting Eivind Olav 1517333 NOR 1966 1915 1966 2 1911
37 Darnell Anton 1720244 SWE 1959 1883 1959 2 SK Rockaden
38 Kostlan Jan 326763 CZE 1954 1954 1946 2 Täby SK
39 Evertsson Rune 704184 SWE 1949 1947 1949 2 Stockholms SS
40 Thörnblad Erik 1719645 SWE 1936 1936 1821 2 Upsala ASS
41 Helin Mikael 1703838 SWE 1933 1905 1933 2 Stockholms SS
42 Flyckt Jakob 1712187 SWE 1930 1920 1930 2 Jönköping-Huskvarna SK
43 Bernholdsson Svante 1708414 SWE 1922 1922 1859 2 Stockholms SS
44 Duenas Alexis 1707787 SWE 1919 1919 1906 2 SK Rockaden, Stockholm
45 Petersson Baldur Teodor 2309157 SWE 1917 1917 1846 2 Täby SK
46 Andersson Björn 1710613 SWE 1914 1914 1900 2 Stockholms SS
47 Sarwari Hamidullah 11700580 AFG 1913 1859 1913 2 Jönköping-Huskvarna SK
48 Degerfeldt Sven 1717430 SWE 1910 1910 1882 2 SS Manhem
49 Pantano Tomaz Tainan 2111934 BRA 1907 1907 0 2 Växjö SK
50 Waara Jörgen 506575 FIN 1904 1904 1790 2 Schack 64, Haparanda
51 Krüger Jan 1709119 SWE 1900 1900 1822 2 Majornas SS
52 WFM Berg Susanna 1702505 SWE 1896 1896 1776 3 Kristallen SK
53 Kollbrink Mats 1712993 SWE 1894 1894 1720 3 Wasa SK
54 Horta Hector 1712209 SWE 1890 1869 1890 3 Vallentuna SK
55 Hoac Edvin 1721089 SWE 1889 1889 1878 3 Stockholms SS
56 Sirletti Sonia 814210 ITA 1888 1888 0 3
57 Bernhard Jonathan 1720236 SWE 1887 1887 1680 3 Heby SS
58 Frantz Dylan 1725327 SWE 1887 1887 1656 3 UASS
59 Nyberg Bo 1710583 SWE 1887 1887 1861 3 Upsala ASS
60 Kaasen Tor Fredrik 1516647 NOR 1883 1883 1723 3 Tromsø
61 Surikov Victor 4162226 RUS 1882 1882 0 3
62 Tropov Oleg 14132664 UKR 1882 1881 1882 3 SK Rockaden
63 Sjöstrand Joel 1709844 SWE 1881 1881 1821 3 Trojanska Hästen
64 Nilsson Joakim 1723383 SWE 1876 1876 1711 3 Uppsala SSS
65 Persson Kjell 1717634 SWE 1874 1874 1642 3 Tyresö SK
66 Flodmark Tarras 1719858 SWE 1865 1865 1731 3 Stockholms SS
67 Knöppel Björn 1712233 SWE 1855 1855 1847 3 Wasa SK
68 Nielsen André Z 1518240 NOR 1851 1851 1715 3 Alta sjakklubb
69 Lindström Per-Ove 1711725 SWE 1850 1850 1793 3 Tyresö SK
70 Gagarin Vasily 3410678 RUS 1844 1844 0 4 Orienta
71 Mayrany Fargalla 1728954 SWE 1844 1844 1700 4 SK Rockaden
72 Koop Börge 24610038 GER 1843 1843 0 4 SC Wrist-Kellinghusen von 1979
73 Stålkrantz Mikael 172200 SWE 1842 1842 1840 4 Rockaden STHLM
74 Myrberg Rickard 1709720 SWE 1837 1837 1795 4 Schack 78 Uppsala
75 Láng jr. Gusztáv 1708783 SWE 1808 1808 1780 4 Solna SS
76 Silins Peter 1711024 SWE 1807 1807 1792 4 SK Rockaden
77 Adamsson Göran 1722174 SWE 1801 1801 1713 4 Stockholms SS
78 Simeonov Simeon 1731270 SWE 1785 0 1785 4 Solna SS
79 Martynov Petr 24175900 RUS 1779 1779 0 4
80 Eriksson Bo 1708430 SWE 1774 1774 1701 4 Kristallens SK
81 Lindvall Per 1713590 SWE 1770 1770 1693 4 Wasa Sk
82 Axelsson Thomas 1707981 SWE 1765 1765 1713 4 SK Rockaden
83 Sundin Emanuel 1719173 SWE 1764 1721 1764 4 Gnarps SK
84 Liljeström Tor 1726684 FIN 1752 1752 1704 4 Solna SS
85 Schramm Fynn 2467549 GER 1752 0 1752 4 SC Wrist-Kellinghusen von 1979
86 Rajab Schahin 1723197 SWE 1751 1751 1681 4 Trojanska Hästen
87 Haki Firas 1719556 SWE 1750 1750 1516 4 Kungstornet
88 Pettersson Kjell 1713981 SWE 1747 1747 1700 5 SS Gambit
89 Möllerström Fredrik 1721380 SWE 1744 1744 1677 5 SS Delectus
90 Johansson Nicklas SWE 1739 0 1739 5 Pyramidens SK
91 Ring Lars 1714449 SWE 1739 1739 1531 5 Stockholms Schacksällskap
92 Kaunonen Jouni 504203 FIN 1729 1729 0 5
93 Smith Lennart 1722280 SWE 1709 1709 1544 5 Pyramidens SK
94 Hansson Henrik 1724525 SWE 1707 1707 1461 5 Stockholms SS
95 Dufour Jacques 641103 FRA 1691 1635 1691 5 Cannes échecs
96 Ivanyuhin Valeri 1719904 SWE 1690 1690 1573 5 Solna SS
97 Warston Håkan 1717367 SWE 1689 1689 1534 5 SS Manhem
98 Bergström Göran 1708007 SWE 1686 1686 1620 5 Solna SS
99 Cloodt Henrik 1719530 SWE 1679 1679 1532 5 Stockholms SS
100 Spångberg Robert 1710079 SWE 1620 1620 1521 5 Stockholms SS
101 Kalingas Dimitris 4239040 GRE 1615 1615 1437 5 Stockholms SS
102 Jansson Torolf 509809 ALA 1597 1597 1553 5 SS.Gambit Norrtälje
103 Arrenius Johan 1715968 SWE 1591 1591 1462 5 SK Rockaden
104 Halvorsen Benjamin 1516604 NOR 1518 1518 0 5 Tromsö SK
105 Sörensen Hampus 8703884 ZAM 1515 1515 1500 5 SK Rockaden Stockholm
106 Mossiaguine Arina 1701410 SWE 1355 1355 1287 5 Solna SS
107 Chiras Chistros GRE 1179 1179 0 5

Rilton 1800 2014/2015

Arrangör(er) Stockholms Chess Federation (IO Jonas Sandbom )
Nation Sweden ( SWE )
Turneringsledare IO/IA Jonas Sandbom (1712551)
Huvuddomare FA Jan Wikander (1720635)
Domare IA Jonas Sandbom (1712551), IA Gunnar Wahlberg (1715127), FA Ted Jennings (2507188), Jan Peter Palmblad (1705512), Per Brodén (1713922)
Bedenkzeit 90 minutes, with an increment of 30 sec
Spelplats Stockholm ( Clarion Hotel)
Datum 2014/12/29 till 2015/01/05
Rating-Ø 1601
Lottningsprogram Swiss-Manager av Heinz HerzogSwiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad05.01.2015 16:21:42, Creator/Last Upload: stockholms schackförbund

Val av turnering Rilton Cup, Rilton Elo, Rilton 1800, Rilton 1600
Länkar Turneringens officiella hemsida, Link tournament to the tournament calendar
Val av parametrar dölj turneringsinformation, dölj flaggor
Listor Startlista, Startlista, alfabetisk, Nations-, Parti och Titelstatistik, Spelschema
Korstabell efter 7 ronder, Korstabell, efter startnummer
Bordsresultat Rd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7/7 , ej inlottad
Ställning efter Rd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Excel/Skriv ut Skriv ut listan, Exportera till Excel (.xls), Exportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF

Startlista

Nr. Namn Fide-ID Nation Rating RatingI RatingN Gr Klubb
1 Forslund Lennart 1720473 SWE 1798 1798 1730 N Upsala ASS
2 Moisander Ivar 1721046 SWE 1795 1795 1783 N Trojanska Hästen
3 Jonsson Mats 1717510 SWE 1793 1793 1747 N Kungstornet
4 Paulsson Anders 1709763 SWE 1775 1775 1673 N Wasa SK
5 Mitra Ashoke 1720767 SWE 1774 1774 1688 N uass
6 Jernselius Kjell 1712217 SWE 1771 1771 1717 N Kungstornet
7 Arbéus Carl-Johan 1707817 SWE 1749 1749 1714 N Wasa SK
8 Löwgren Björn SWE 1748 0 1748 N SK Passanten
9 Einar Per 1708317 SWE 1744 1744 1741 N Storstockholms SA
10 Glad Björn 1722204 SWE 1739 1739 1472 N Stockholms SS
11 Horvath Adam 1722220 SWE 1738 1738 1548 N Stockkholms SS
12 Rosell Martin 1728989 SWE 1736 1736 1683 N Wasa SK
13 Sarmasi Peter 775096 HUN 1727 1727 0 N Pomáz VSE
14 Stoilov Bojan 1710435 SWE 1727 1727 1647 N Stockholms SS
15 Halvarsson Gustav 1721437 SWE 1719 1719 1620 N SK Rockaden Stockholm
16 Lönsjö Håkan 1709577 SWE 1711 1711 1644 N SS Delectus
17 Ström Lennart 1715305 SWE 1694 1694 1529 1 Stockholms SS
18 Svensson Rolf 1711032 SWE 1694 1694 1494 1 Solna SS
19 Johansson Bengt 1724533 SWE 1690 1690 1642 1 Farsta SK
20 Högselius Lars 1715240 SWE 1662 1662 1498 1 SK Pjäsen
21 Löwing Harold 1724541 SWE 1661 1661 1565 1 SK Passanten
22 Nilsson Robin SWE 1650 0 1650 1 Storstockholms SA
23 Golkhar Salim 1708708 SWE 1647 1647 1598 1 Stockholms SS
24 Levin Lennart 1713000 SWE 1640 0 1640 1 Sollentuna SK
25 Forsbom Christer 1719777 SWE 1637 1637 1597 1 Sthlm SS
26 Pilström Björn 1723693 SWE 1633 1633 1408 1 Mälaröarnas SS
27 Larsson Christer 1709330 SWE 1630 1630 1481 1 Stockholms SS
28 Åhlin Per 1713027 SWE 1629 0 1629 1 Storstockholms SA
29 Johansson Henrik 1718347 SWE 1611 1611 1545 1 Östersunds SS
30 Enfors Daniel 1729403 SWE 1595 0 1595 2 Wasa SK
31 Öhlund Anders 1713620 SWE 1571 1571 1475 2 Stockholms SS
32 Paltzer Brandy 1719203 SWE 1566 1566 1440 2 Sollentuna SK
33 Cramling Anna 32009232 SWE 1559 1559 1536 2 Sollentuna SK
34 Nilsson Fernando 1722590 SWE 1554 1554 1455 2 Mälaröarnas SS
35 Sundman Michael 1732455 SWE 1542 0 1542 2 Kungstornet
36 Juntti Lars-Ivar 1725718 SWE 1440 0 1440 2 Senior Schack Stockholm
37 Merkesvik Amalie Isabel 1514369 SWE 1421 1421 0 2 Bergen
38 Svetic Matija 1723600 SWE 1389 1389 1350 2 SS 4 Springare
39 Hellmér Helena 1719874 SWE 1294 0 1294 2 Solna SS
40 Rosell Philip 1728997 SWE 1196 0 1196 2 Wasa SK
41 Paltzer Trino 1723111 SWE 1120 0 1120 2 Sollentuna SK
42 Radon Vida 1709780 SWE 1087 0 1087 2 Storstockholms SA
43 Weber Vivianne 1729160 SWE 996 0 996 2 Storstockholms SA

 

 

Rilton 1600 2014/2015

Senast uppdaterad06.01.2015 14:29:23, Creator/Last Upload: stockholms schackförbund

Startlista

Nr. Namn Fide-ID Nation RatingI RatingN Gr
1 Miroljub Zivic 1719955 SWE 0 1596 N
2 Eklund Per 1717448 SWE 0 1579 N
3 Crevatin Leo 1726307 SWE 1578 1474 N
4 Werstén Björn 1728210 SWE 0 1574 N
5 Nyqvist Göran 1725050 SWE 1540 1439 N
6 Nede Helena SWE 0 1539 N
7 Konstantinov Dimiter 1719564 SWE 0 1537 N
8 Sandberg Philip 1725505 SWE 1475 1519 N
9 Tabor Matvey 1720155 SWE 1510 1234 N
10 Tansbo Oscar 1723138 SWE 1488 1437 1
11 Pilström Carl-Oscar 1725424 SWE 1472 1227 1
12 Jang Soohan 13202685 KOR 1410 1415 1
13 Nilsson Erik 1723375 SWE 1350 1402 1
14 Ingelman-Sundberg Simon 1726021 SWE 1395 1225 1
15 Alexandersson Filip 1725190 SWE 1163 1380 1
16 Andreev Atos 512982 FIN 0 1380 1
17 Sandhu Ludwig SWE 0 1370 1
18 Törngren Gustav 1728970 SWE 1334 1357 1
19 Arnborg Anton 1723090 SWE 0 1350 1
20 Groblewski Jerzy 1734580 SWE 0 1350 1
21 Iminov Bachtijar 1713280 SWE 0 1350 1
22 Lex Martin 1271951 GER 0 1350 1
23 Munther Stephan 1725947 SWE 0 1350 1
24 Saleh Alan 1725963 SWE 0 1350 1
25 Serdaris Filip 1728890 SWE 0 1350 1
26 Kjellström John 1725262 SWE 0 1332 2
27 Isaksson Alexander 1723545 SWE 1326 1238 2
28 Mitra Akash 1726714 SWE 0 1318 2
29 Nede Birgitta SWE 0 1282 2
30 Sjölund Leif 1721070 SWE 0 1274 2
31 Pietarinen Alexander 1729071 SWE 0 1259 2
32 Danear Allan 1723456 SWE 0 1253 2
33 Seo Jungmin 1734687 SWE 0 1251 2
34 Roghed Nina SWE 0 1238 2
35 Sadeghi Diana 1725629 SWE 0 1230 2
36 Johansson Carl SWE 0 1210 2
37 Mayrany Pitor SWE 0 1200 2
38 Steiner Bo SWE 0 1200 2
39 Sörensen Alva 8703876 ZAM 0 1200 2
40 Trost Edvin 1729519 SWE 0 1200 2
41 Bengtsson Dror Malou 1725521 SWE 0 1197 2
42 Hallstan Nils SWE 0 1186 3
43 Plavane Alise 1725610 SWE 0 1141 3
44 Halvardsson Jimmy 1728539 SWE 0 1125 3
45 Seo Junghyun SWE 0 1100 3
46 Agrest Simon SWE 0 1050 3
47 Nilsson Oliver 1730177 SWE 0 1031 3
48 Isaksson Max 1728512 SWE 0 1008 3
49 Isaksson Philip 1728520 SWE 0 1008 3
50 Sarandou Ageliki 4296508 GRE 0 1005 3
51 Matsushita Sho SWE 0 1000 3
52 Spetz Bobbo SWE 0 1000 3
53 Jennings Oliver 2509628 IRL 0 993 3
54 Sandberg Simon SWE 0 950 3
55 Falkevall Axel SWE 0 945 3
56 Vu Alexander SWE 0 900 3